Microsoft'un kurucu ortaklarından olan Paul Allen 65 yaşında kanserden hayatını kaybetti. 20 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişileri arasındaydı.

Paul Allen, hodgkin dışı lenfoma kanseri sonucunda 65 yaşında hayatını kaybetti. Allen ABD'nin Seattle kentinde öldüğü açıklandı. Dokuz yıl önce aynı kanseri yenen Allen, bu sefer üstesinden gelemedi. 

Microsoft'un uzun yıllardır CEO'luk görevini üstlenen Allen, 9 yıl önce kanser teşhisi konulduğunda CEO'luk görevini bırakmak zorunda kalmıştı.

DÜNYANIN EN ZENGİN KİŞİLERİNDENDİ

Dünyanın en zengin kişileri arasında olan Allen, Forbes'in zenginler listesinde 20.3 milyar dolarlık servetiyle 21'inci sıradaydı.

PAUL ALLEN KİMDİR ? 

Paul Gardner Allen, 1953 yılında ABD'de doğdu. Bill Gates ile birlikte Microsoft'u kurarak milyarder oldu. Dünyanın en zengin altıncı insanıydı. Microsoft'ta hisseleri olan Allen, ayrıca Charter Communications'da yönetici ve Dreamworks Animation'da da yönetici görevleri bulunuyordu. Aynı zamanda Allen'in iki tane de spor takımı mevcuttur. Bunlar; Seattle Seahawks ve Portland Trail Blazers.

Bill Gates ile Lakeside School'da tanışan Allen, Bill Gates ile bilgisayara olan tutkularından dolayı sıkı bir dost oldular. Daha güçlü bilgisayarlarla ilgilenmek isteyen ikili Washington Üniversitesi bilgisayar laboratuvarlarına gizlice girdiler. Fakat kısa süre içerisinde yakalandılar. Ancak üniversite ile anlaşarak ücretsiz bilgisayar desteği aldılar ve girişlerine izin verildi.

Mezuniyetlerinin ardından ikili farklı üniversitelere gitti fakat ikiside tamamlamadan üniversitelerden ayrılmak zorunda kaldı. Daha sonra birlikte Microsoft'u kurarak IBM için işletim sistemi yazmaya başladılar.