William S.Harley, 21 yaşında iş hayatına atılan genç bir motor tutukunu ve mühendisti. Motor tutkusu ve bisikletlere olan ilgisi, bisiklete motor entegre etmeye kadar gitti. Çok geçmeden ilk Harley-Davidson üretiminden 1 hafta sonra satılmaya başlandı.Arthur Davidson, motor bilimleri üzerine eğitim alan ve William S.Harley'in cocukluk arkadaşıydı. Davidson, Ole Evinrude ile birliklet bir demiryolu atölyesinde beraber çalışıyorlardı. Ole Evinrude Harley ve Davidson'a karbüratör ve yağlama konularında çok yardımcı oldu.

İlk ve orijinal üretim yeri Davidson ailesinin bodrum katıydı fakat daha yerleri yetmeyince babaları arka bahçeye bir kulübe yaptı. Ayrıca Arthur'un kardeşi Janet tam bir sanaatkardi ve yapılan kulübenin kapısına efsaneleşmiş "Harley-Davidson Motor Co." yazısını yazdı. Aynı zamanda yine Janet gri yakıt depolarına tasarladığı kırmızı logoyu yapıyordu. İlk motosiklet çizgilerini de eli ile boyadı. 

Şirket günden güne büyüyordu ve Arthur yine kendi kardeşi makinist Walter'ı işe aldı. Bu arada arı yetiştiriciliği yapan 80 yaşındaki amca James Maclay, bütün birikimini şirkete bağışladı. Arthur'un kardeşi Elizabeth Davidson şirket için muhasebecilik yaptı ve sonunda şirket onun üniversiteye gitmesini sağladı.

Fikir şuydu o yıllarda otomobil pahalı olduğu için herkes alamıyordu. Harley ve Davidson şunu düşündü, otomobil almaya parası yetmeyen insanlar için at yerine kullanabilecekleri tek silindirli motosikletler üretmek. İlk motosiklet, okul arkadaşları Henry Meyer'a 200$ gibi bir fiyata satıldı. Şirket daha sonra çeşitli bahadireler atlatsada günümüzde bir dünya markası haline geldi ve neredeyse tüm motor tutkunlarının vazgeçilmez markası oldu.

Gelelim Harley Davidson Hakkında Bilinmeyenlere...

İşte çoğu yerde duymadığınız Harley Davidson hakkında bilinmeyenler.

İki Çocukluk Arkadaşı ve Bir Dünya Markası.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şirketin kurucuları William S. Harley ve Arthur Davidson 2 iyi çocukluk arkadaşıydı ve bu yola beraber çıkan arkadaşlar, doğru adımlar atarak bir dünya markasını oluşturdular.

Logolarına Patenti Bir Yıl Sonra Almışlardır.

Harley Davidson resmi kuluşları 1900 başları olsada logalarını 1910'dan beri kullanıyorlardı. Ancak logolarına patenti 1911 yılında aldılar.

İlk Çalışanlarını 1905 Yılında İşe Aldılar.

1900'lü yılların başları şirket için oldukça önemli olan yıllardı ve şirket ilk çalışanlarını 1905 yılında aldılar. Bu arada şirketin kazandıkları ilk motosiklet yarışıda bu yıl gerçekleştirildi.

Dünyaca Ünlü V-twin Modeli 1909 Yılında Çıktı.

Harley Davidson’u ikonu haline gelen ve onu diğer motorsiklet firmalarından ayıran V-Twin modeli 1909 yılında ilk kez piyasaya sunulmuştur.

1.Dünya Savaşında Askeri Güçler Tarafından Kullanıldı.

Sayıları 20.000'i bulan Harley Davidson motosikleti 1.Dünya savaşı sırasında Amerikan hükümeti tarafından kullanılmıştır.

5 Temel Serisi Bulunmaktadır.

Piyasada oldukça eski olmalarına rağmen Harley Davidson'ın bugün şirketin 5 temel serisi bulunmaktadır. Onlar da Softails, Touring models, Dynas, Sportsers ve Revolution'dır.

Scooter'da Üretmiştir.

Harley Davidson’un sadece kocaman ve gösterişli motosikletler ürettiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü şirket, motorlu bir scooter olan küçük ve oldukça şirin olan bir aracında üreticiliğini yapmıştır.

Kendine Has Bir Giyim Stili Var.

Markanın kendine has bir giyim stili vardır. Her Harley Davidson hayranının yakından bildiği üzere Harley Davidson ceketi olmayan bir Harley sürücüsü hayal bile edilemez. Markanın kıyafet serisinde bebekler için bile ayrı bir seri bulunmaktadır.

Şirketin Kendine Ait Müzesi, Fun Kulübü ve Restorantı Var.

Bir motosiklet üreticisi olmanın dışında şirketin oldukça sıkı bir tarihi ve kültürü var. Bu nedenle şirket bünyesinde bir müzesi, bir restoranı ve bir de fan kulübü bulunuyor.

En Büyük Rakibi The Indian Motorcycle Şirketidir.

Her piyasada olduğu gibi Harley Davidson'unda bir rakibi vardı. Harley'in Indian Motorcycle şirketi ile oldukça çetin bir mücadelesi vardı., Hintli şirketin 1953’teki bunalımda iflas etmesiyle nihai bir sonuca ulaşmıştır.

İlk Kez Sinemada Easy Rider Filmde Gösterilmiştir.

1969 yılında çekilen, motosiklet kültürünün yasaklanması ile ilgili olan filmde, ilk defa bir Harley Davidson motoru kullanılmıştır.

2010 Yılında Uzun Atlama Rekoru Kırdı.

Seth Enslow Amerikalı motosiklet göstericisi 2010 yılında bir rekor kırmayı başarmıştır. Harley Davidson motoruyla tam 56 m uzun atlama yapan Amerikalı, 1999 yılında beri kırılamayan Enslow Bubba Blackwell’in rekorunu alt etmeyi başardı.

Dünyadaki En Pahalı Harley Davidson.

Şuana kadar üretilmiş en pahalı Harley Davidson motosikleti 4.20 adet üretilmiş olan The CVO Ultra Classic Electra Glide olup, fiyatı 40.000 dolardır.