Sizin tercihiniz hangisi Google Maps mi yoksa Yandex Navigasyon mu?

Günümüzde gelişmekte olan teknoloji hepimizin hayatını kolaylaştırmakta ve bu kolaylaştırma sürecinde sürekli değişime tanıklık ediyoruz. Son yıllarda bizlere yardımcı olacak uygulamalara kullanım eğilimimiz oldukça arttı. Bunların içinde araç sahipleri ve özellikle bayanların vazgeçilmez uygulamaları navigasyonlarda var. Alternatifleri bol olan bir uygulama alanı olmasına rağmen, ülkemizde 2 navigasyon uygulamasının ön planda yer aldığını belirtelim. Google tarafından geliştirilen Maps’a karşılık Rusya’dan çıkma Yandex.Navigasyon, sürekli gelişen, birbiriyle yarışan uygulamalar.

Google Maps

Google Maps sadece bir navigasyon değil aynı zamanda bizlere yol gösteren ve rota bilgisi paylaşan bir asistan. Ayrıca bizlere her türlü işletme bilgisinide sunuyor. Örneğin benzin alacaksınız ya da bir market arıyorsunuz google maps bunların çoğuna cevap verebiliyor. 

Aynı zamanda bu bilgileri sunarken bizlere kolaylık sağlaması için adres ve telefon bilgilerini sağlıyor. Ziyaretinizden sonra yorum bırakarak kullanıcı deneyimi üst seviyeye taşıyor. Siz bir cafeye gitmeden önce hem rezervasyonunuzu hem ne yiyebileceğinizi hem nasıl gidebileceğiniz bu uygulama sayesinde görebiliyorsunuz.Adres kısmında belirtilen firma telefonuna dokunarak direkt aramak ya da web sitesini inceleme imkanına da sahipsiniz.

Google Maps haritalar içerisinde yer alan en kapsamlı bilgiyi bizlere sunduğunuda belirtmek gerekir. Önceki yıllarda uzunca bir süre bu konuyu boşlayan google son yıllarda Google Maps'de oldukça fazla güncelleme yaptı ve bizlere bu rahatlığı sundu. Son olarak güncellemeler ile birlikte sorunsuz hale gelen haritaları çevrimdışıda kullanabiliyorsunuz ve haritada bulunan yerleri 3D görüntüleyebilme imkanına sahipsiniz.

Yandex Navigasyon

Google'ın rakibi ve son yıllarda karşımıza her alanda çıkmakta. Google Maps kadar geliştin bir menü ve yapıya sahip olmasada ülkemizde son yıllarda sıklıkla kullanılan bir navigasyon. Bulunduğunuz konumdan, gideceğiniz konum arasındaki trafik durumlarına bağlı olarak aynı anda size alternatif rotaları da gösterme gibi güzel bir özelliğe sahip. Yani, trafik tıkandığı anda Yandex Navigasyon size hemen en uygun alternatif rotaları gösteriyor. Yapmanız gereken tek şey rotayı seçmek.

Bunların yanı sıra Yandex Navigasyon'un yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri uygu görüntülemeleri, bütün olarak yüklenmeyen haritalar bazı basit ama engelleyici sorunlar da çıkarabiliyor. Ancak Yandex Navigasyon’un en büyük avantajlarından biri de bulunduğunuz ya da gitmekte olduğunuz yerde aracınızı park edebileceğiniz boş park alanlarını gösteriyor olması.

İşte her iki uygulamanında farklı alanlardaki başarıları ortada. Siz tercihlerini kullanım sıklığınız ve önem verdiğiniz özelliğe göre seçmelinisiniz. Her iki uygulamada biz kullanıcılar için sürekli güncellenmekte bu nedenle aralarındaki benzerlikte oldukça açık.