Ünlü fizikçinin dehası, bir yarışma programında sorulan soru ile tekrar gündeme geldi.

Kim Milyoner Olmak İster isimli yarışmanın, 250 bin TL değerindeki sorusu dikkat çekiciydi.

Yarışmacı olan Volkan Şahin, soru karşısında şaşırdı ve tüm Türkiye’de dün akşam en çok arananlar listesinde bu soru yer alıyordu.

Soru şöyle:

Friedrich Nietzsche dehasının neresinde olduğunu söylemiştir?

A) Burun deliklerinde

B) Damağında

C) Bıyıklarında

D) Göz kapaklarında

Cevap: Burun deliklerinde

Friedrich Nietzsche, kendi zeka ve dehasının burun deliklerinde olduğunu söylemiştir.

Friedrich Nietzsche Kimdir?

Friedrich Wilhelm Nietzsche ; 15 Ekim 1844 – 25 Ağustos 1900) Alman filolog, filozof, kültür eleştirmeni, şair ve bestecidir.

Birçok konuda eleştiri yazısıda bulunan Nietzsche, felsefeye oldukça meraklıydı.

1869 yılında yirmi dört yaşındayken Basel Üniversitesi’nde klasik filoloji kürsüsüne, bu yeri alan en genç kişi olarak atandı. 1879 yazında, hayatının büyük bölümünde kendisine dert olacak olan sağlık sorunları yüzünden istifa etti.1889’da kırk dört yaşında zihinsel yetilerinin tamamının kaybıyla sonuçlanan bir çöküş yaşadı. Çöküşü sonraları, üçüncü devre sifilis hastalığının yol açtığı, nadir görülen bir genel pareziye yoruldu; fakat bu teşhiste soru işaretleri vardı. Nietzsche, kalan yıllarını 1897’de ölümüne kadar annesinin, 1900’de kendi ölümüne kadar kız kardeşi Elisabeth Förster-Nietzsche’nin bakımında geçirdi.

Bakıcısı olan kır kardeşi, abisinin aynı zamanda editörlüğünü üstlendi.

Förster-Nietzsche, tanınmış bir Alman milliyetçisi ve antisemitist olan Bernhard Förster ile evliydi ve Nietzsche’nin yayımlanmamış yazılarını, kocasının ideolojisine uyarlamak üzere, Nietzsche’nin belirttiği, antisemitizm ile milliyetçiliğe sert ve bariz biçimde karşı çıktığı görüşlerine genellikle ters düşecek biçimde yeniden düzenledi.

Sonraki yıllarda Nietzsche’nin adı, fikirlerinin yanlış anlaşılması ve yorumlanması nedeniyle Alman militarizmi ve Nazizm ile birlikte anılmaktadır.