Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uzun süredir beklenen "Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı"nın detaylarını bankalar ve iş dünyasından temsilcilerin katıldığı bir toplantıyla açıkladı.

Firmalar, yeni belirlenen logoyla ürünlerinde minimum yüzde 10 indirim uygulayacak. Bu uygulama 1 Ağustos itibariyle geçerli olacaktır.

Bankalar ise yüksek faiz kullanılan kredilerinde faiz oranlarında yüzde 10 indirim yapacak. İşletmelere ise kullanacakları TL cinsinden kredilere yüzde 14'e kadar finansman desteği sağlanacak.

Tarım ürünleri için alınan kararlar

Ucuz Et Projesi'nin devam edeceğini söyleyen Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli enflasyonla mücadele kapsamında alınan kararları şu şekilde açıkladı; 

"Gübrede 35 ürüne yüzde 10 indirim yapılacak. Çaykur zam yapmayacak. Sulama ürünlerine yönelik yüzde 10 indirime gidilecek. Et ve Süt Kurumu 10 üründe yüzde 10 indirim yaptı, Atatürk Orman Çiftliği 14 üründe yüzde 10 indirim yaptı. Sığ ve toz gübreyle yemde yüzde 10 indirim yapıldı. TMO pirinci yüzde 20-40 indirimle arasında satmaya devam edecek. Carrefour, BİM, Şok, Migros ve Metro 50 üründe iki ay süreyle yüzde 10 indirim yapacak."

İşletmelere yeni finansman desteği

Sanayi Bakanı Mustafa Varank ise "Öncelikle finansman destek programını hayata geçiriyoruz." şeklinde açıklama yaptı. İşletmelere TL cinsinden yüzde 14'e kadar finansman desteği vereceklerini belirten Varank, ihracat yapacak olan KOBİ’lere 200 bin dolara kadar 180 gün vadeli libor oranında yeni bir destek vereceklerini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak  "Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı"nın detaylarını paylaştı.

"Asgari yüzde 10 indirim uygulanacak"

Enflasyon mücadelesini firmaların da destekleyeceğine işaret eden Albayrak, şöyle devam etti: "Bu mücadeleye katılacak tüm firmalarımız, belirlenen logo ile birlikte asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını beyan etti. Elektrik ve doğal gaza zam yok Mücadeleye ilişkin detayları paylaşan Albayrak, "Yıl sonuna kadar elektrik ve doğal gaza zam yapılmayacak." dedi.

İşletmelere destek Çalışmalar kapsamında işletmelerin de destekleneceğini bildiren Albayrak, "İşçi çıkarmalarının önüne geçilmesi aşamasında işletmelerimize destek vereceğiz" Banka kredi faizlerinde indirim Kredilerini de değerlendiren Albayrak, şöyle konuştu: "1 Ağustostan itibaren geçerli olmak üzere bankalarımız yüksek faizle kullandırdığı kredilerde yüzde 10 indirim yapacağını söyledi."

"Fırsatçılıkla etkin mücadele sürecek"

Albayrak, "Fırsatçılık ve stokçulukla etkin mücadeleye devam edeceğiz." diye konuştu.