Batman’ın Hasankeyf ilçesinde, terör örgütünün hain saldırısında patlayıcı infilak ettirildi.

El yapımı olduğu anlaşılan patlamada,  1'i astsubay, 6'sı uzman çavuş 7 asker şehit olurken, 2 asker de ağır yaralandı.

Hasankeyf ilçesine bağlı Altınoluk ve Çelikköy köyleri arasında, Umutlu köyü yol ayrımında, devam eden yol yapım çalışmasının emniyetinin alınması amacıyla görevlendirilen askerleri taşıyan zırhlı araca, bugün saat 06.00 sıralarında saldırı düzenlendi.

Terör örgütünün yola tuzak kurduğu patlayıcı, zırhlı araçların geçişi sırasında patlatıldı.

Patlamada 4 asker şehit oldu,  5 asker de ağır yaralandı.

Saldırının ardından bölgeye güvenlik güçleri ve saplık ekipleri sevk edildi.

Yaralı askerler bölgedeki hastaneye kaldırıldı.

Tedaviye alınan yaralı askerlerden 3'ü, doktorların tüm çabasına karşın, kurtarılamayarak, şehit oldu. 

Şehitlerden 1'nin astsubay, 6'sının ise uzman çavuş olduğu bildirildi.

‘Misliyle Cevap Verilecek’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Devletimiz, teröre ve destekçilerine sınırlarımız içinde ve dışında misliyle cevap verecektir" ifadelerini kullandı.

Twitter hesabından paylaşımlarda bulunan Oktay, ‘‘Devletimiz teröre ve destekçilerine  sınırlarımız içinde ve dışında misliyle cevap verecektir. Milletimizin başı  sağolsun’’ dedi.

‘Bunun Hesabını Verecekler’

Olayla ilgili AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’ta açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, ‘‘Terör örgütlerinin tamamını lanetliyoruz. Hepsini lanetliyoruz, bu bir insanlık suçudur. Bu insanların güvenliğe huzura ihtiyacı var. Biz de devlet olarak bunu gerçekleştirmek için seferber oluyoruz’’ dedi.

Numan Kurtulmuş açıklamalarının devamında, ‘‘Allah rahmet eylesin, çok acı bir haber. Doğu ve güneydoğu Anadolu’nun birçok şehri diyarı huzur haline geldi. Amacımız vatandaşımızın her yerde huzur içerisinde yaşaması. Bunun için de devlet olarak her türlü hizmeti götürmek vazifemiz. Ulaşımın rahat sağlanabilmesi için karayollarının yapılması ve kardeşlerimizin en iyi hizmeti alabilmesi için gayret sarf ediyor. Maalesef terör örgütü de bu hizmetin alınmaması için yıllardır elinden geleni yapıyor.’’  

‘‘En son askerlerimiz yola döşenen EYP’nin patlatılması sonucu hain bir şekilde katledildiler. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun. Bu millet bu terör saldırılarını bertaraf edecek, ipleri başkaları elinde olan terör sürülerini bertaraf edecektir. Ortadoğu’da yaşanan kıyameti görüyoruz. Terörün niçin kullanıldığını görüyoruz. Bunları vekalet savaşlarının araçları olarak kullanıyorlar. Terör örgütlerini maşa olarak kullanarak büyük zarar veriyorlar. Terör örgütlerinin tamamını lanetliyoruz. Hepsini lanetliyoruz, bu bir insanlık suçudur. Bu insanların güvenliğe huzura ihtiyacı var. Biz de devlet olarak bunu gerçekleştirmek için seferber oluyoruz. Vatandaşlın huzurunu, güvenini engellemek için her türlü saldırıyı yapıyorlar. Bunun hesabını verecekler, bu bölge saldırılardan kurtarılacaktır. Eninde sonunda terör diz çökecek’’ ifadelerini kullandı.

Troopen ailesi olarak şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır temenni ediyoruz. Yaralı askerlerimize Allah’tan şifa diliyoruz. Vatan sağolsun.